Proje Tabanlı Mevlana Programı Başvuruları Hk.
Duyuruya Ait Ekler
 

YÖK Başkanlığınca Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı kapsamında 2017-2018 akademik yılı için başvurular başlamıştır. Proje önerisi yapacak Akademik Personelin YÖKSİS üzerinden kendi şifreleri ile yapılacak başvuruların çıktısını 30 Mart 2017 saat 16.00'ya kadar Dış İlişkiler Ofisi, Mevlana Kurum Koordinatörlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir (31 Mart 2017 tarihinde belgelerin tamamının incelenip, resmi yazı ile YÖK Başkanlığına iletilmesi gerektiği için 30 Mart 2017 tarihinden sonra gelen başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır).

 Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programına Öğretim Üyeleri başvuruda bulunabilecektir. 

YÖKSİS/Genel İşlemler/Proje Tabanlı Uluslararası Değişim Programı butonundan Proje Önerisi için girişler yapılabilecektir.

Tüm proje önerisi başvuruları koordinatörlüğümüz tarafından YÖK Başkanlığına Rektörlük Makamı üst yazısı ile iletilecektir.

Bu sebeple proje önerisi yapan tüm akademisyenlerimizin YÖKSİS üzerinden girişlerini yaptıktan sonra koordinatörlüğümüze YÖKSİS üzerinden yaptıkları öneri başvurularının çıktısını imzaladıktan sonra ulaştırmaları gerekmektedir.

Proje Ortağı olabilecek üniversiteler YÖKSİS 'te başvuru esnasında çıkacaktır.

Proje yapılabilecek öncelikli alan bilgileri duyuru ekinde bulunabilir.

Proje ortağı olacak üniversite ile Mevlana Değişim Programı kapsamında anlaşmamız olması gerekmektedir. Mevlana Değişim Programı kapsamında bir üniversite ile anlaşma yapabilmek için öncelikli olarak YÖK Başkanlığından ilgili üniversitenin tanınıp tanınmadığının Rektörlük üst yazısı ile YÖK Başkanlığına iletilmesi ve akabinde ilgili üniversitenin tanınırlığına dair yazının YÖK Başkanlığından gelmesi beklenir. Bu yazı geldikten sonra iki üniversite arasında Rektörlerin imzalayacağı anlaşma metinlerinin kurumumuza iletilmesi gerekecektir. Bahsi geçen süreç postada yaşanabilecek aksilikleri göze almaksızın en az 2 aydır. Bu sebeple yeni bir üniversite ile anlaşma imzalanması durumunda Proje önerisi başvurusu yetişmeyeceğinden proje önerileriniz için seçeceğiniz ortağı mevcut anlaşmalı olduğumuz üniversiteler arasından seçmenizi öneririz.

Aşağıda yer alan linkte YÖK Başkanlığına ait duyuru yer almaktadır.

Proje süresinin toplamda 1 yıl olarak belirtilmesi tavsiye edilmektedir.

Proje kapsamında gelen ve giden öğretim elemanlarının ortağı ülkeye en az 14 gün en fazla 90 gün gitmeleri gerekmektedir (Proje süresince 1 akademisyenin gideceği sürelerdir).

Proje kapsamında gelen/giden öğrenci olması gerekmektedir ve öğrencilerin en az bir dönem en çok iki dönem ortak üniversitede bulunmaları gerekecektir.

Program ile ilgili detaylı bilgi ve YÖK Yürütme Kurulu Kararına ulaşmak için tıklayınız.